Osada Tatranská Štrba

Osada Tatranská Štrba je miestna časť obce Štrba pri najvyššie položenej rýchlikovej stanici na Slovensku, 4 km na sever od obce Štrba.

Vysoké Tatry sú významnými klimatickými kúpeľmi už desiatky rokov. Klimatoterapia je obľúbená, svetovo uznávaná forma liečby, ktorá využíva liečivé faktory čistého ovzdušia. Blahodárne účinky má tunajšie vysokohorské prostredie nielen na alergikov, astmatikov a ľudí s dýchacími ťažkosťami, ale aj na ľudí s optimálnym zdravím v rámci udržiavania kondície a kvality života.

Štrba je bránou do najpopulárnejšej turistickej oblasti a najvyššie položenej časti obce – Štrbské Pleso. Sme hrdí na jedinečnú podtatranskú lokalitu, ktorá zlepšuje našim obyvateľom a návštevníkom zdravie a kvalitu života.

Svoju históriu začala písať v r.1880. Spočiatku sa obyvatelia Tatranskej Štrby sústredili v okolí železničnej stanice, sídlisko so svojimi 11 bytovými domami, občianskym vybavením a hotelmi sa dobudovalo v 70 a 80-tych rokoch, čo malo úzky súvis s konajúcimi sa Majstrovstvami sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v r.1970.

Je významným východiskom do západnej časti Vysokých Tatier. Nachádza sa tu „zubačka“ – ozubnicová železnica na Štrbské Pleso. V súčasnosti má Tatranská Štrba 1400 obyvateľov.

Vysoké Tatry reprezentujú prírodou najkrajšiu a turisticky najnavštevovanejšiu časť Slovenska. Najlepšie disponovaným východiskovým bodom do čistého a krásneho horského prostredia je Tatranská Štrba. Má výhodnú cestnú infraštruktúru, železničné, ale aj letecké spojenie (letisko Poprad), avšak tým podstatným, čo robí z Tatranskej Štrby významný prístupový bod, je ozubnicová železnica, „zubačka,“ ktorá Vás vyvezie na Štrbské Pleso. Tatranská Štrba vytvára podmienky rovnako pre letnú turistiku, ako aj pre zimnú lyžovačku. Tatranská Štrba sa nachádza v prekrásnom prostredí na úpätí Vysokých Tatier.

Okolie poskytuje veľké množstvo možností pre relax, oddych i šport počas vašej dovolenky. Krásy prírody vo Vysokých Tatrách lákajú v letnom období návštevníkov absolvovať menej náročné i náročnejšie turistické trasy alebo cyklotrasy. V prípade nepriaznivého počasia Vás očaria vápencové jaskyne svojou kvapľovou výzdobou, ktoré sú len na „skok“ od Tatranskej Štrby. Počas zimnej sezóny, zase ponúkajú neďaleké lyžiarske strediská kvalitne upravené zjazdovky a na svoje si prídu aj bežecký lyžiari, pre ktorých sú bežecké trate v Tatranskej Štrbe a na Štrbskom Plese hneď po ruke.

Vysoké Tatry nie sú len Štrbské pleso, preto vyberajte svoje aktivity podľa Vašich možností. Ak ste rozhodli prísť iba na dve noci, je to chyba. Aktívneho oddychu nie je nikdy dosť. Vysoké Tatry sú plné nádherných miest

V Tatranskej Štrbe sa nachádza množstvo ubytovania, reštaurácie, tenisové kurty, cvičný lyžiarsky vlek, mini golf, autobusové zastávky, stanica ŽSR a „zubačky“ s prepojením na naj navštevovanejšie stredisko Vysokých Tatier, Štrbské Pleso. Taktiež tu nájdete poštu, materskú školu, rímskokatolícky kostol a množstvo ďalších príležitostí.

 

 

História osady

Výrazným začiatkom rozvoja Tatranskej Štrby malo vplyv rozhodnutie o usporiadaní Majstrovstiev sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v roku 1970 na Štrbskom Plese. Preto bolo nutné vybudovanie potrebnej infraštruktúry. Tak sa začalo s výstavbou Košicko-bohumínskej železnice a železničnej zastávky Hochwald, neskôr pomenovanej Štrba, a výstavbou parnej ozubnicovej železnice medzi zastávkami Štrba a Štrbské Pleso.

Hlavným podnetom rozvoja osady Tatranská Štrba, ktorá vznikla na území obce Štrba, bola stavba Košicko-bohumínskej železnice a stanice v roku 1880. V tomto období bola slovenská doprava na tom veľmi zle, pretože doprava sa zabezpečovala prevažne konskými povozmi. Preto na rozvoj cestovného ruchu a dopravy v podtatranskom regióne malo veľký význam uvedenie železnice do prevádzky.

Osada Tatranská Štrba vznikla v chotári obce Štrba vzdialená 4 km od obce Štrba, známa pod označením Štrba-stanica. Ako bolo spomínané, podnetom pre jej vznik bola stavba Košicko-bohumínskej železnice so stanicou Hochwald. Bola to pekná hrazdená stavba, ktorá stála na opačnej strane ako dnešná stanica a ponad železničnú trať viedol viadukt (Hrazdená stavba je stavba, ktorej steny sú vybudované technikou hrazdenia zvislých, vodorovných a šikmých podporných drevených trámov). Existujúcu budovu železničnej stanice postavili v 30-tych rokoch. Do roku 1969 turistov zo Štrby a Tatranskej Štrby na Štrbské Pleso vozili autobusy. Pri príležitosti MS v lyžovaní postavila švajčiarska firma novú ozubnicovú železnicu.

Tatranská Štrba pôvodne vznikla ako dopravný uzol. Rozvoj turistického ruchu si však vyžiadal ďalšie zmeny a preto od roku 1960 došlo k rôznym výstavbám a územným reorganizáciám a Tatranská Štrba sa stala súčasťou obce Štrba (predtým bola súčasťou mesta Vysoké Tatry). V zozname obcí sa 1.7.1960 prvýkrát uvádza, že obec Štrba je vytvorená z dvoch častí, a to Štrba a miestna časť Tatranská Štrba.

Tatranská Štrba sa v počiatkoch rozvíjala ako rekreačná osada, no neskôr sa skvalitnila infraštruktúra a svoj najväčší rozvoj zaznamenala až počas MS v lyžovaní v roku 1970. Obnovila sa Zubačka, benzínová pumpa a bolo vybudované sídlisko Lieskovec a autocamping. V súčasnosti je Tatranská Štrba moderná časť obce s vybudovanou infraštruktúrou a rozvíjajúcou sa výstavbou rodinných domov, reštaurácii, hotelov a penziónov ako aj Penziónu Štrba ***. V tesnej blízkosti Tatranskej Štrby sa nachádza aj chatová lokalita Lieskovec – Pálenica.